Archiwum strony 23 kwietnia 2019. imieniny: Jerzy, Wojciech
Turystyka
Turystyka

W ciągu wieków miasto rozbudowało się na dwóch przeciwległych wzgórzach morenowych na południowym krańcu Wysoczyzny Siedleckiej.
Na wzgórzu północnym o wysokości 173 metrów , opadającym stromym stokiem w kierunku południowo – zachodnim , leży starsza część miasta z rynkiem , zamienionym po wojnie w zadrzewiony skwer , przy którym do 1939 roku stał ratusz i gdzie do dziś stoi gotycki kościół.
Z cmentarza parafialnego rozpościera się malowniczy widok na dolinę Świdra , stawy ( jeden z nich zamieniono na miejski basen ) i zalesione pagórki za rzeką zwane „ Izydorami”. Na wzgórzu południowym o wysokości 177 metrów , przechodzącym w kierunku wsi Mizary w płaskowyż przecięty linią kolejową
Łuków – Pilawa, znajdują się budynki szkolne i domy nauczycielskie , sąsiadujące z lasem „Chojniak” , który dzisiaj spełnia rolę miejskiego parku.
Gleba jest tu przeważnie piaszczysta , żytnio – ziemniaczana , a woda zalega na głębokości od 3 do 6 metrów.
Prawe stoki doliny Świdra są pokryte lasami (tzw. Izydory i Choiny Zabielskie), zaś na północ od miasta w odległości dwóch kilometrów za wsią Wólka Poznańska , znajduje się las państwowy , tak zwana Pokrzywnica.
Ukształtowanie powierzchni zarówno w samym Stoczku , jak i w okolicy jest wyjątkowo urozmaicone , a malowniczości swojskiemu krajobrazowi dodają zalesione wzgórza , które wznoszą się do 200 metrów nad poziomem morza.
Będący częścią miasta sosnowy las Chojniak , wijący się wśród bagnistych łąk Świder , obramowane lesistymi pagórkami stawy za Świdrem wszystko to stanowi o turystycznej atrakcyjności Stoczka . Nic zatem dziwnego , że letnicy jeszcze przed wojną nazwali Stoczek i jego okolice Szwajcarią Podlaską.